Close

ROZHOVOR S LUKÁŠEM ČADOU

Že se v Kloboukách nedá nic dělat?  Naši hosté vás přesvědčí o opaku. Seznamte se s několika mladými lidmi, kteří rozjeli podnikání právě ve Valašských Kloboukách. V každém čísle vám představíme jednoho z nich. V tomto čísle bychom vám rádi představili šikovného truhláře Lukáše Čadu.

 

Lukáši řekni nám prosím nejdřív něco o sobě, kde jsi vyrostl a studoval?

 

Vyrůstal jsem ve Valašských Kloboukách a zde jsem také navštěvoval základní školu. Střední školu – obor truhlář jsem vystudoval ve Valašském Meziříčí. Po tříletém učebním oboru jsem studoval ještě dva roky nástavbové studium obor Nábytkářská a dřevařská výroba.

 

V čem podnikáš a jak ses k tomu dostal?

 

Podnikám v oboru truhlářství – zakázková výroba nábytku. Živnost jsem si založil před čtyřmi lety. Dalo by se říct, že nejsem úplný nováček, i když v řemeslu se člověk musí stále učit nové věci a postupy, aby dokázal lidem nabídnout co nejlepší řešení jejich zakázky. Není náhodou, že jsem vystudoval a začal podnikat v truhlařině, jelikož můj otec pracuje v oboru už více než třicet let, z toho asi 20 let jako živnostník v místní firmě Truhlářství Čada a Fiala.

 

Co vidíš jako největší překážky podnikání v našem městě?

 

Hodně záleží na tom, v čem se tu lidé rozhodnou podnikat. Když to vezmu z pohledu truhláře, tak je velký problém najít místo pro své podnikání. Pokud chcete něco vyrábět, musíte k tomu mít potřebný prostor a ten prostor není zadarmo. Dalším problémem je dostupnost do města. Pokud by se dalo rychleji dostat např. do Zlína, určitě by to usnadnilo spoustu věcí.

Taky by se mohla zvýšit informovanost o mladých začínajících podnikatelích v našem městě. Nebylo by špatné, kdyby bylo ve městě nějaké viditelné místo, kam by si tito začínající podnikatelé mohli vystavit třeba své letáky a tak se více dostat do povědomí lidí zde žijících.

 

Má naše město naopak nějaké výhody?

 

Určitě. Tím, že město pořádá spoustu akcí, ať už Hospodářské trhy, Mikulášský jarmek či Valašské kumštování, je zde možnost, aby lidé své podnikání představili a mohli tak ukázat, čím se zabývají. Taky si myslím, že jsou zde lidé ochotnější a vstřícnější než třeba ve velkých městech.

 

Co bys doporučil lidem, kteří uvažují o podnikání?

 

Hlavně se toho nebát. Když je člověk mladý a nemá závazky, může trochu zariskovat. Nemusíte si zrovna brát milionový úvěr na vybavení nějaké dílny. Samozřejmě je jednodušší začít podnikat v oboru, kde vám stačí kancelář a počítač. Pokud má člověk nápad a věří v něj, tak je určitě dobré to zkusit.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších úspěchů

 

Martin  Janík , Petr Kozel

Na tomto webu se ukládají data při procházení obsahu. Tyto údaje slouží například k analýze návštěvnosti webu a využívání formulářů. Tyto data ukládáme v souladu s evropským obecným nařízením o ochraně osobních údajů. Pokud se rozhodnete zrušit další ukládání informací, tak stačí kliknout na tlačítko odmítnout. Web si tuto volbu zapamatuje po dobu jednoho roku. souhlasím odmítnout
655